Ana Sayfa > Araç Takip Sistemleri > Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?
ARAÇ TAKİP SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR ?
GPS Uydularından konum bilgileri alınır.

Teknik ekibimiz tarafından araçlarınıza montajı yapılan Alarmnet araç takip cihazı ile Dünya çevresinde dolaşan GPS uydularından konum bilgileri ve araca takılan sensörler aracılığı ile de sensör bilgileri alınır. Konum bilgileri dünya çevresinde dolaşan 24 adet (21 aktif, 3 adet yedek) GPS uydusu sayesinde alınabilmektedir. Düzgün GPS konumunun hesaplanabilmesi için en az 4 adet uydunun görülmesi gerekmektedir. Yüksek binalar, Sık ormanlar gibi ortamlar konum alımını güçleştirebilmektedir. Ancak Alarmnet Araç Takip Sistemlerine ait cihazlar GPS uydu yansımalarından da pozisyon üretilmesini sağlamaktadır.
Araç takip cihazı aracınızın konum bilgilerini Alarmnet sunucularına yönlendirir.

Araç tarafında alınan GPS konumları, oluşan alarm bilgileri, düzenli olarak gönderilmesi istenen sıcaklık vb. telemetrik sensör bilgileri ilgili GSM operatörü baz istasyonları aracılığı ile GPRS şebekesi üzerinden Alarmnet sunucularına yönlendirilir. Araca gönderilmek istenen motor durdurma komutları vb. diğer komutlar yine Alarmnet sunucuları aracılığı ile GPRS şebekesi üzerinden araçlara gönderilmektedir.
Alarmnet sunucuları gelen bilgileri kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda işler.

Alarmnet sunucuları araçlardan gelen bilgileri kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda işleyerek harita üzerinde gösterilmesini ve kullanıcı raporlarının oluşturulmasını, araçlara gönderilecek komutlarında ilgili araca yönlendirilmesini sağlar. Oluşan alarm bilgileri kullanıcı tarafından istenildiği takdirde e-mail ya da SMS ile kullanıcı tarafına ulaştırılabilmektedir.
Kullanıcı internet erişimi olan her yerden istediği bilgileri alır.

Kullanıcılar internet erişimi olan her yerden istedikleri an istedikleri araçlarının güncel konumlarını harita ve uydu resimleri üzerindeki görüntülerine ve rapor bilgilerine erişebilmektedir. Ayrıca geçmişe yönelik konum ve rapor bilgileri yine sistem üzerinden sorgulanabilmektedir. Kullanıcılar sistem üzerinden kendileri için oluşturulacak alarmların kriterlerini belirleyebilmektedirler.
7/24 hizmet veren Alarmnet İzleme Merkezi olası durumlarda müdahale eder.

Alarm İzleme Merkezi 7 gün 24 saat oluşan alarmlarda kullanıcının bilgilendirilmesini ya da ihtiyaç duyulması halinde gerekli desteğin verilmesini sağlamaktadır. Yaşanan herhangi bir sorun halinde araç motorunun durdurulması ve çalıştırılması talepleri Alarm İzleme Merkezi tarafından karşılanmaktadır.